Dlouhá existence a tradice kapely ABC

Skupina vznikla velmi dávno a prošla mnohými změnami díky stáří jednotlivých členů a také díky změnám ať už v muzice, nebo v politice. V každém případě se vznikem a jménem ABC je neodmyslitelně spojeno jméno Jaroslav Molt. Tento vlastně zakladatel ABC odpadl pod tíhou přílivu nové vlny metalu a uchýlil se raději ke stylu pohodovější muziky hrané po svatbách či jiných akcí tohoto druhu, avšak jedno se jménem skupiny zůstalo. Byla to aparatura, kterou nám do podzimu roku 1999 půjčoval a tím pádem byl i nazýván šéfem. Dnes to už pravdou není, neboť původem zvukař Rostislav Petr se rozhodl zakoupit moderní a výkonnější koncový aparát ASA 2×1,125 kW RMS + 1,2kW basových beden.

 

2001

V září roku 2001 Silvie odchází do role nehrající kapitánky a na její místo přichází Jitka. Ja to mladá a ambiciózní zpěvačka se školeným hlasem. A jak už je v Ábíčku zvykem využít všechny muzikanty na 100% bude hrát i na klávesy.

 

2002

Jitka se pomalu zapracovala a je tu další změna. Pavel se dostal do střetu zájmů jeho (muzika) a zajmů ženy, tchýně, tchána a švagra. Jak vidno byl v menšině. Ale čtyři na jednoho považuju celkem za nefér hru a bylo od začátku jasné, že tento boj nemůže vyhrát a tak začátkem jara 2002 pověsil basu na hřebík aby měl doma klid .... V květnu na post baskytaristy přicházi Jarda Čada, tak uvidíme jak bude tvrdit muziku.

 

2003

V srpnu 2003 odchází Jitka a přichází velice mladičká muzikantka Eva. Umí hrát na několik nástrojů a tak doufáme, že se brzy zapracuje a bude dobrou muzikantkou. Jitka nás opustila z důvodů velice špatné dopravy. Ač má papíry na auto, vozil ji otec. Dalším důvodem pak byla nabídka z kapely, která funguje v místě jejího bydliště. To, že Jitka chtěla hrát mnohem méně je už asi nepodstatné. V Abíčku to tak pravidelně chodí. Přijde mladý nezkušený muzikant a až začne být trochu platným členem odejde do jiné kapely. Přitom v kapele není žádná monarchie s jedním pánem a myslím, že jsme se za ty roky už hodně nasmáli.

 

2004

Na sezónu 2004 se vrací do kapely její dlouholetý bývalý člen Dušan. Po náhém nuceném odchodu baskytatisty jde jen "na záskok" na basu ačkoliv dříve hrával kytaru. V kapele se ovšem jeho záskok jaksi protáhnul a hraje dál celou sezónu.

 

2005

Rok 2005 je pro kapelu poměrně stabilním a úspěšným rokem. Rokem inovací a docela úspěšných akcí. Inovoval se nejen repertoár ale i aparatura jako například přední reproboxy Yamaha, koncový zesilovač Phonic, aparatury jak pro kytaru - Mesa Boogie (kopie) a na basu original Galien Krueger. Plesová sezóna byla nabitá a letní venkovní akce vesměs vydařené. Ke konci roku 2005 se rozhodl pro odchod z ABC kytarista Ivo. Plánuje další hraní se svojí manželkou Silvií (bývalou zpěvačkou ABC) jen ve dvou na menších akcích.

 

2006

Sezónu 2006 hraje kapela ve složení Dušan-kytara, Rosťa-bicí (dlouholetí tahouni kapely) a mlaďoši: Eva-klávesy a zpěv a Martin-basa (nováček od konce 2005). Odehraných zábav bylo opravdu hodně a po nabité plesové sezóně, kdy se jezdily všechny pátky a soboty přišlo ještě více naplněné letní období s venkovními akcemi, kdy se kromě pátků a sobot hrálo i pár nedělních pouťových akcí. Nakonec i podzimní a zimní tancovačky se vesměs dařily, takže se dá říci, že 2006 také úspěšně za námi.

 

2007

Tento rok znamenal pro kapelu spoustu změn. Z původní sestavy odchází dlouholetý člen a kapelník Dušan a jeho part přebírá Zdenál (doprovodná kytara, zpěv). Na místo sólové kytary přicházejí dva „alternátoři“ John z kapely Kredit a Špunt a Pýtr z kapely Jokers, nyní Akcent, kteří se během letních zábav a plesů střídají.. A aby toho nebylo málo koncem letní sezony se Rosťa rozhodl pověsit paličky na hřebík a zůstává v roli zpívajícího zvukaře a kapelníka a na místo bubeníka přichází Jarda. Ábíčko tedy nyní hraje v této sestavě: Eva – klávesy, zpěv; Martin – basa; Rosťa – zvuk, zpěv; Zdenál – doprovodná kytara, zpěv; Pýtr nebo John – sólová kytara, zpěv; Jarda – bicí…. Co se týče techniky je tu také spoustu změn Rosťa si pořídil nový mixážní pult, Zdenál novou kytaru (Ibanez), kombo (Peavey Bandit 112) a efekt (J-Station) no a také přibyly nová světla, světelné efekty a dva aktivní zpěvové odposlechy (Laney)…